Home » Przedszkole

Przedszkole

Przedszkolny maraton świąteczny,
czyli nasze pracowite przedszkolaki przed świętami.

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu całego roku. To czas, kiedy jesteśmy razem ze swoimi bliskimi, cieszymy się wspólnie spędzonymi chwilami,  a ich wady i nasze oczywiście też schodzą na dalszy plan, ustępując poszukiwaniu w każdym obok choćby iskierki dobroci. Pyszny sernik ,pięknie polukrowane pierniki, kolorowo przybrana choinka czy idealny porządek w domu (nawet w pokoju dziecięcym)- to owoce pracowitych dni poprzedzających te piękne święta. Nasze przedszkolaki pod wodzą pani Magdaleny Kurek oraz Małgorzaty Dec (panie nie mają nic wspólnego z Gargamelem😊) , również zamieniły się w Pracusiów, rodem ze Smerfów, i podjęły wyzwanie „pokonania” świątecznego maratonu, który przedstawiał się następująco:

  1. Dzień 1- poniedziałek- pieczenie i lukrowanie pierniczków
  2. Dzień 2- wtorek- Ozdabianie drewnianych choineczek oraz sprzątanie i segregowanie przedszkolnych zabawek.
  3. Dzień 3- środa- Świąteczna sesja zdjęciowa.
  4. Dzień 4- czwartek- Pieczenie bożonarodzeniowych chałek dla rodziców.
  5. Dzień 5- piątek- Wspólne kolędowanie na szkolnej Wigilii.

Poniedziałek był bardzo pracowitym dniem, ponieważ już od samego rana ruszyła „ Fabryka pierników”. Dzieci w pięknych kucharskich czapkach przystąpiły do wykrawania z ciasta piernikowego różnych wzorów, następnie panie zaniosły ciastka do naszej szkolnej, magicznej kuchni, gdzie pod okiem pani Natalii nabrały pięknych rumieńców. Po wystudzeniu, dzieci samodzielnie lukrowały i ozdabiały swoje pierniczki. Podobnie było w przypadku chałek bożonarodzeniowych, z tym że w  tym wypadku przedszkolaki splatały z drożdżowego ciasta cudne warkocze, które po upieczeniu nabrały pięknych kształtów. Wystudzone, zostały zapakowane w gustowne opakowania i wręczone rodzicom. Nasze zuchy uwielbiają porządek więc z kolejnym zadaniem również nie było problemów- zabawki zostały posegregowane w mgnieniu oka, a i po ozdabianiu choineczek też nie było najmniejszego śladu. Jak to mówią, nie samym chlebem człowiek żyje, wiec znalazło się też coś dla ducha. Przedszkolaki w eleganckich,  świątecznych strojach pozowały do zdjęć, które później stały się ich prezentem pod szkolną choinką. Tradycji stało się zadość, gdy podczas wigilijnego kolędowania, nasi najmłodsi uczniowie, z ogromną radością i dziecięcą szczerością zaśpiewali „Gore Jezusowi” oraz „ Jezusa Narodzonego”.

Nasi Pracusie spisali się na medal! To był bardzo intensywny czas, bardzo pracowity, ale i dający ogromne pokłady satysfakcji i nadziei, że przyszły rok będzie równie radosny i owocny, mając tak zgraną, smerfną załogę!


Pluszowy miś- powiernik tajemnic,

Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, które ma na celu uczczenie jednej z najbardziej kultowych i ukochanych zabawek dzieciństwa – pluszowego misia. Obchodzony jest 25 listopada każdego roku. Chociaż nie ma jednoznacznych informacji na temat dokładnej daty powstania tego święta, wiadomo, że zyskało ono popularność na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Warto zauważyć, że święto to ma charakter międzynarodowy, co świadczy o ogromnej popularności pluszowych misiów na całym świecie. Pluszowe misie są jednymi z najbardziej kochanych przez dzieci zabawek. Dzieci często traktują swoje misie jako prawdziwych przyjaciół, z którymi mogą się bawić, rozmawiać i spędzać czas. Misie pełnią również rolę towarzyszy zabawy, uczestnicząc w różnych przygodach i wyobrażeniowych scenariuszach, które dzieci wymyślają. Dzięki temu, dzieci uczą się empatii, wyobraźni i umiejętności społecznych.

Do naszej szkoły również przybyły dwa duże misie, a raczej niedźwiadki, bo gabarytami znacznie odbiegały od standardowych zabawek. Nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego były przeszczęśliwe, gdy mogły przytulić się do tak dużych maskotek ( w rękach trzymając swoje ulubione misie przyniesione z domu) i to w dodatku ożywionych 😊 Było mnóstwo misiowych zabaw, skocznych i wesołych piosenek, a także tego co wszystkie misie lubią najbardziej, czyli słodkości. Jeden z pluszaków był wyjątkowy. To Mimi- miś naszej pani Marioli, liczący już cztery dekady. Ile sekretów, myśli i słów usłyszał przez ten czas, wie tylko on…


WYCIECZKA DO ZATORLANDU
30.05.2023 rodzinna wycieczka
do Parku Rozrywki „Zatorland” w Zatorze.

 Dla rodziny nie ma nic cenniejszego niż razem spędzony czas. A jeśli jest on dodatkowo wypełniony radością i śmiechem, to dwa razy bardziej go doceniamy. W tym parku rozrywki każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie – są tutaj atrakcje dla dzieci, ale i dorosłych nie ominie dobra zabawa! Zatorland to nie tylko park zabaw dla małych dzieci, gdzie wyłącznie można spędzać czas na zjeżdżalniach czy kolejkach górskich. Osoby ceniące kontakt z przyrodą, spokojne przebywanie na łonie natury również mogą sobie u nas na to pozwolić. 20 hektarów zagospodarowania obszarów zieleni, w tym akwenu wodnego, pozwoliło nam stworzyć przestrzeń zarówno do ciekawej zabawy, ale i odpoczynku. Na mapie rodzinnych parków rozrywki w Polsce Zatorland to punkt obowiązkowy!

 Znajduje się tutaj 4 tematyczne parki rozrywki: Park Ruchomych Dinozaurów, Parki Mitologii, Park Owadów i Lunapark. Każdy z nich ma mnóstwo trakcji i zdecydowanie nie można się w nich nudzić, bo np. dinozaury w Parku Jurajskim są naprawdę gigantycznych rozmiarów, a największy z nich – Argentynozaur – mierzy aż 35 metrów długości i sięgałby piątego piętra. Lunapark natomiast posiada wiele atrakcji, na których dzieci wspólnie z rodzicami spędziły fantastycznie czas. Chyba każdy “zaliczył” : karuzele, strażaka, crazy raft, Merry-go-Round , Twist’n’Swing , plac zabaw. Huśtawki, bujanki, trampoliny i drabinki różnego rodzaju, kulkoland, w którym znajdują się tory przeszkód, zjeżdżanie w specjalnych tunelach, wspinaczka na poszczególne platformy, zjeżdżalnia, symulatory, salony gier, samochody, kino 5D, Wieża Drop’n’Twist.

 Wycieczka do Zatoru idealnie wkomponowała się w założenia kampanii “Postaw na rodzinę”, bo czy może być właśnie coś cenniejszego niż bycie ze swoim dzieckiem, tak na dłuższą chwilę, bez myślenia o przygotowaniu obiadu (obiad też zjedliśmy w Zatorze i był przepyszny, może nawet lepszy niż w domu ), praniu czy sprzątaniu. Ten dzień był tylko dla dziecka i jego rodziców, tylko dla nich. Z pewnością zaznaczamy ten punkt na mapie ogromnym, wykrzyknikiem i wrócimy tam za rok, a może wcześniej…


ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY W PRZEDSZKOLU

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci, dlatego w tym roku nasze przedszkole włączyło się w obchody Światowego Dnia Pizzy.  9 lutego podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się, z którego kraju pochodzi oraz z jakich składników można ją zrobić. Po części teoretycznej sala grupy „Żabki i Pszczółki” zamieniła się we włoską pizzerię. Dzieci umyły rączki i z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy. Na specjalnie przygotowanym stanowisku przedszkolaki wałkowały ciasto, wkładały go na blachę, smarowały sosem, układały wędliny, pieczarki, paprykę, kukurydzę posypywały serem. Była to ogromna frajda dla dzieci, bo  każde miało do wykonania określone zadanie.

Przygotowane pizze trafiły do szkolnej kuchni, zapach z piekarnika rozchodził się po całej szkole, a dzieci nie mogły się doczekać, kiedy będą mogły skosztować samodzielnie przygotowanego dania. Aż nadszedł ten moment. Mali kucharze doczekali się efektów swojej pracy. Mniam, mniam. Było fantastycznie i smacznie.  

“ Czy Basia będzie moją żoną?”

Andrzejki 2022.  Tak potrafią się bawić tylko w Przedszkolu!!!

Jak co roku, tak i w tym w naszej szkole 22 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci z oddziałów przedszkolnych.  Przygotowania do tego magicznego dnia trwały od samego rana, a nawet od popołudnia poprzedniego dnia. Wspaniała dekoracja, wróżby   i zaklęcia, których nie można zliczyć, a przede wszystkim uśmiech od ucha do ucha. To było to!

Temu wydarzeniu towarzyszyły skoczne piosenki, przy których nasi najmłodsi uczniowie pokazali, że nie jedna melodia im w duszy gra., a przy piosence “Żono moja..”, niejeden chłopiec wyprostował się, poprawił grzywkę i zalotnie uśmiechnął się do swoich koleżanek.  Wszystko to odbywało się przy wspaniale przygotowanym przez rodziców poczęstunku, za co z całego serca bardzo dziękujemy.   Przedszkolaki chętnie brały udział w magicznych zabawach, bez żadnego skrepowania, z całkowitą dziecięcą spontanicznością odkrywały kolejne karty i podnosiły kubeczki. A może coś kiedyś z dzisiejszych wróżb się spełni??? I to, że kiedyś będę lekarzem to już w przedszkolu moja Pani- Cyganka, mi wywróżyła. Uczmy się od dzieci tej wiary, tej nadziei, że jak tak wyszło we wróżbie to tak będzie.

MALINOWE EKSPERYMENTOWANIE,
czyli jak maluszki i starszaki przygotowują zapasy na zimę.

W naszym przedszkolu zrobiło się bardzo malinowo, zawsze było wyjątkowo słodko, ale teraz nie tylko buzie naszych najmłodszych uczniów były słodkie. Każdy z nich przyniósł do szkoły jabłuszka i malinki. Panie wychowawczynie, dokładnie opowiedziały co jest potrzebne do zrobienia pysznych dżemów. Wbrew pozorom nie było to takie trudne. Dzieci wrzuciły przyniesione owoce do dzbana, następnie dodały cukier a pani włączyła magicznego robota, który całe soczyste i dorodne owoce, zamienia w przepyszną jednolitą masę, idealną na kromeczkę chleba z masłem. Do tego zestawu tylko gorące mleczko lub kakao i zdrowe, a zarazem jak pożywne śniadanko lub kolacja gotowe. Dzieci z uśmiechami na twarzy zabrały pięknie zapakowane słoiczki do domu, żeby też mama i tato spróbowali co nie co, ale tylko co nieco, nie więcej. Życzymy smacznego i zapraszamy do ?zamykania? darów jesieni w słoiczkach.

Hanna Niewiadomska

Dżem

Mą spiżarnię na jesieni
W wielki hotel ktoś zamienił.
Na półeczkach jak w pokojach,
Śpią przetwory w nocnych strojach.

W starej szafce z boku stoi,
Pełen dżemu, szklany słoik.
A w nim cukrem przyprószone,
Śpią owoce rozmarzone.

Nos przytula do jabłuszka,
Pochrapując przez sen gruszka.
Delikatna zaś poziomka
Tuli buzię do małżonka.

Śpi żółciutka mirabelka,
Obok niej śliwka węgierka.
Oczy kleją się lubaszce,
Która leży przy truskawce.

Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu

W tym dniu szczególnym ? września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach: rodzinnych, państwowych, patriotycznych. Równie ważne w życiu małych dzieci jest także Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

W tym dniu dziewczynki wręczyły chłopcom upominki.

 „Przędzie z pajączkiem nić babiego lata…”,

czyli powitanie jesieni przez przedszkolaków.

Przedostatni piątek kończącego się miesiąca przywitał nas deszczową aurą, lecz z upływem dnia coraz piękniej zaczęło uśmiechać się do nas słoneczko.  Do naszego kraju przywitała Pani Jesień. Właśnie tak, 23 września pożegnaliśmy w naszym przedszkolu lato a przywitaliśmy kolejną przepiękną porę roku.  Przyniesie nam ona jeszcze z pewnością ciepłe, letnie promienie słońca, choć czasami przeplatane już z chłodniejszymi powiewami wiatru. Czeka ją dużo pracy, aby na dobre mogła się u NAS rozgościć i wszystko pozamieniać w barwne, malownicze krajobrazy. Jej siostra Wiosna jest cudowna, zielona i ciepła.  Brat Lato swym żarem rozpali nawet najbardziej zatwardziałego „zmarźlucha”, ale musimy przyznać, że Jesień też ma w sobie dużo uroku i wyjątkowości. Zanim jej druga siostra przyjedzie do Nas na saniach, nacieszmy się tym co nam przyniosła. Nacieszmy się darami, których nie sposób zliczyć. Dlatego też wybraliśmy się na jesienny spacer, w przepięknych jesiennych opaskach i strojach. Posadziliśmy w donicach obok szkoły cudowne wrzosy, które będą cieszyły nasze oczy przez długi, długi czas. Obserwowaliśmy, jak zmienia się przyroda, szukając jej oznak, zwłaszcza nici babiego lata, które wyglądały bajkowo.  Po powrocie do przedszkola, przy użyciu farb próbowaliśmy oddać nasze emocje i przeżycia po pierwszym jesiennym spacerze.

MD & MK

„Bezpieczna droga do przedszkola”- poznajemy zasady ruchu drogowego

         We wrześniu w naszym przedszkolu rozpoczął się cykl zajęć związanych z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Podczas rozmów oraz zabaw ruchowych przedszkolaki miały możliwość poznać zasady ruchu drogowego. W celu lepszego utrwalenia wiadomości dzieci wybrały się na pobliskie skrzyżowanie, aby odnaleźć znaki drogowe poznane na zajęciach. Uczyły się jak poprawnie przejść przez „zebrę”. Dzieci wykonywały prace plastyczne związane z ruchem drogowym tj. znaki drogowe, sygnalizatory świetlne, które wykorzystały podczas zajęć utrwalających zasady ruchu drogowego.

                                                                                                                            
                                                                                          M.D.,M.K.

Rok szkolny 2022/23

                        

Hej dzieci, jeśli chcecie, zobaczyć Smerfów świat….

czyli karnawałowe smerfowanie w poszukiwaniu skarbu.

Bal karnawałowy dla wszystkich przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Wybór stroju, maski i innych dodatków to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli tłusty czwartek był hucznie obchodzony i strój „Superbohatera” nieco się skurczył. Nasze dzieciaczki jak zawsze wyglądały przecudnie.  Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, strażaków, Spider-Mana, Batmana, – nie sposób zliczyć i wymienić ich wszystkich.

Tegoroczny bal był niejako misją, przygodą a nawet po części wyprawą….wyprawa w poszukiwaniu skarbu Smerfów.  Gargamel i Klakier chyba nigdy nie odpuszczą tym „małym, niebieskim stworkom”.  Tym razem przyczyną całego zamieszania była Smerfetka. Jak wiadomo stworzył ją sam Gargamel, gdyż miała być pułapka na Smerfy. Ona jednak nie chciała być złym smerfem i przeciwstawiła się złemu czarownikowi. Ta decyzja pociągnęła za sobą nie małe konsekwencje. Gargamel na każdym kroku im dokuczał i chciał koniecznie ugotować z nich pyszną niebieską zupkę.   Pewnego dnia Smerf Laluś znalazł mapę skarbu…ale tak był przejęty swoją nieskazitelną urodą i niepowtarzalnością, że ją zgubił… zgubił ten mały kawałek papieru z drogą do magicznego miejsca. Na szczęście Smerfetka podczas zbierania coś zauważyła. Tak!!! To była mapa skarbu. Postanowiła odwdzięczyć się Smerfom, za to że przyjęły ją do swojej wioski i samodzielnie odnaleźć skarb.

Nasze Przedszkolaki uwielbiają jednak pomagać, sprawia im to ogromną radość i tak też było tym razem. Zdołali odgadnąć pięć trudnych zagadek, po których musieli wykonać pięć równie trudnych zręcznościowych konkurencji. Dla naszych maluszków nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko udało się wykonać celująco. Poszczególne zadania wywoływały mnóstwo śmiechu i radości, więc o jakimkolwiek stresie nie było nawet mowy.  Dzieciaczki były „wykończone ” tańcem i zabawą ale tak przecież musi być w ostatni dzień karnawału . Punktem kulminacyjnym było oczywiście odnalezienie skarbu a było nim….ulubione jedzonko Smerfów, czyli…pudełeczka ze smerfnie pysznym popcornem. Każdy z przedszkolaczków otrzymał też piękną złotą koronę, jak na króla i królową balu przystało. Dziewczynkom wręczone zostały również smerfnie balonowe kwiatuszki a chłopcom magiczne, super smerfowe balonowe miecze.

Tłusty Czwartek – dzień, w którym większość z nas pozwala sobie na trochę większe spożycie kalorii. No dobrze, powiedzmy sobie szczerze, że to nie jest tylko TROCHĘ – Ale w końcu tłusty czwartek jest tylko raz w roku i trzeba to uczcić pysznym pączkiem z marmoladką albo faworkiem. Jak stara tradycja mówi, im więcej zjemy pączków tego dnia, tym większe szczęście czeka nas w nadchodzącym roku, a jak wiadomo, szczęściu trzeba wychodzić naprzeciw. Zwłaszcza tak słodkiemu szczęściu.

Wszelkie diety dziś na boku,
          Tłusty czwartek jest raz w roku!

Nasze przedszkolaczki również postanowiły własnoręcznie zmierzyć się z pieczeniem pączków. Myślę, że wyszło im to całkiem smakowicie. Samodzielnie kręciły piękne kuleczki a po upieczeniu posypywały cukrem pudrem. Na deser wypiły także pyszna gorącą czekoladę, przygotowaną pod czujnym okiem Pani Małgosi. Po dzisiejszym dniu możemy śmiało stwierdzić, że połączenie pączka i gorącej czekolady to najlepsze połączenie w tak mroźny i śnieżny dzień. A kalorie…kalorie spalimy raz dwa, chociażby 240 minutami snu pozbędziemy się zbędnych kcal po jednym pączku. Więc cóż, kto ma jeszcze coś w ?zanadrzu? to życzę smacznego i słodkich snów 🙂

H. N.

Mikołajki

przedszkolaki

Content | Menu | Access panel