Home » Przedszkole

Przedszkole

„Renifer Niko ratuje brata”
wycieczka do kina w Brzostku.

Do wigilii zgodnie z naszym adwentowym kalendarzem zostało 6 dni. Już lada moment rozpocznie się ten najpiękniejszy czas w roku. Postanowiliśmy zatem z dziećmi z Oddziału Przedszkolnego i uczniami z klas I-III,  dzień 19 listopada spędzić poza murami naszej szkoły ,  aby szybciej poczuć magię świąt.  Tym miejscem była sala kinowa w  CKiCz w Brzostku, gdzie czekała na nas bajka „Renifer Niko ratuje brata”.

Może ktoś z Was oglądał pierwszą cześć tego filmu animowanego-  „Renifer Niko ratuje Święta?” Tam sympatyczny bohater poznał swojego odlotowego ojca, pokrzyżował plany niecnym sabotażystom Bożego Narodzenia i rozbawił do łez blisko półmilionową widownię polskich kin. Tym razem przed wesołym reniferkiem i jego oddanymi przyjaciółmi: rezolutną łasicą Wilmą oraz Juliuszem – najmądrzejszym wiewiórem świata, nie lada zadanie – musieli spędzić święta u boku nowego towarzysza mamy i przyrodniego braciszka, który bezustannie psocił i ściągał im na kark wigilijnych rozbójników skuteczniej niż słynny Kevin. 

Wspaniała, śmieszna a zarazem mądra i wartościowa bajka, smaczny popcorn, słodkie ciastka, a przede wszystkim  wspólne spędzenie wolnego czasu. Czy można było lepiej spędzić ten jeden z ostatnich dni tego kalendarzowego roku? Po minach i nastrojach naszych dzieci- na pewno nie 😊 Już dziś cichutko życzymy magicznych Świąt.


Zamknij oczy i pomyśl o świętach Bożego Narodzenia…
Maluszki odkrywają zapachy Świąt.

Zamknij oczy i pomyśl o świętach Bożego Narodzenia Jaki zapach czujesz? Jakie potrawy przychodzą Ci na myśl? Istnieją takie produkty, zapachy, przedmioty, które bez względu na porę roku zawsze będą przywoływać wspomnienia i historie związane ze świętami Bożego Narodzenia. To właśnie, jakie tradycje, jaki obraz świąt dzieciom pokażemy i co im przekażemy, będzie dla nich ważne przez całe ich dorosłe życie.

Podjęliśmy z Maluszkami wyzwanie poznania najważniejszych zapachów Świąt. Swoje eksperymentowanie rozpoczęliśmy od tradycyjnych pierników, samodzielnie pieczonych  i ozdabianych przez dzieci. Drugim zapachem były pomarańcze i goździki, których połączenie nie tylko pobudzało wspaniale zmysł węchu ale przy okazji połączenie tych dwóch rzeczy, ćwiczyło motorykę małą u naszych najmłodszych badaczy. Trzeci dzień to woń choinki- świerk, kilka bombeczek, gąbka florystyczna, sztuczny śnieg i powstały przepiękne stroiczki wykonane przez Maluszków dla rodziców. Czwarty dzień to nie tylko zapach ale i smak i to przez duże S. Próbowaliśmy jak smakuje gorąca czekolada z bitą śmietaną. Była przepyszna a czekoladowe wąsy dodawały uroku naszym przedszkolaczkom. Ostatni dzień to zapach sianka- sianka, na którym kładziemy opłatek, symbol zgody i pojednania. Przełamanie się nim i życzenie drugiej osobie wesołych, zdrowych i spokojnych świąt to dobry sposób na to, aby poczuć tak naprawdę ten wyjątkowy czas.


Ten magiczny czas…
Przedszkolaki czekają na Święta Bożego Narodzenia.

Wspólne odliczanie 😊

Kalendarze adwentowe mają wyjątkową historię, a ich początki sięgają najprawdopodobniej 1851 roku. Chyba się ze mną zgodzicie, że taki kalendarz to doskonały pomysł na wprowadzenie do domu, przedszkola, żłobka świątecznej atmosfery. Dzięki niemu możemy wspólnie z dziećmi odliczać kolejno dni do Świąt Bożego Narodzenia zaczynając od 1 do 24 grudnia. Kalendarz Adwentowy z zadaniami zawiera 24 zadania do wykonania przez przedszkolaki. Te, które wykonywane są od poniedziałku do piątku, angażują dzieci w wykonanie czegoś w sali. Sobotnie i niedzielne pozycje proponują dobre uczynki do wykonania w domu. Angażują też rodziców ( za co bardzo dziękujemy) i pozwalają na spędzenie wspólnego czasu razem z dziećmi, bo np. zadaniem jest wspólny spacer czy gra w grę planszową. Dzieci mają z jednej strony niespodziankę bo nie wiedzą jakie zadanie na nich czeka a z drugiej strony uczą się cierpliwości i wytrwałości. To nasze pierwsze adwentowe odliczanie i wspólne przybliżanie się do tych magicznych dni, które mają w sobie coś wyjątkowego…

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

Gdzie dzieci, tam pluszowe misie, gdzie misie tam poczucie bezpieczeństwa i ciepła.  Nie ma dziś chyba dziecka, które nie posiada swej ulubionej maskotki i nie ma pewnie takiego, które nie chciałoby świętować jego urodzin.

Światowy Dzień Pluszowego Misia organizowany jest przez naszych przedszkolaków bardzo chętnie. Już każdy z nas wie, że 25  listopada to dzień, kiedy każdy przedszkolak przychodzi ze swoim pluszowym przyjacielem. W tym dniu dzieci obejrzały krótki film edukacyjny mówiący o tym jaki początek miało to święto. A zaczęło się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt pojechał na polowanie. Co było dalej? Zachęcamy rodziców do wspólnego obejrzenia z dziećmi i oczywiście pluszowym bohaterem, filmu na ten temat.  

Dzieci brały  udział w różnych konkursach, gdzie motywem przewodnim był pluszowy niedźwiadek. Karmiły go rozwiązując matematyczne zagadki, szukały za pomocą lupy jego przyjaciół, tańczyły i śpiewały, a nawet zapadały w zimowy, niedźwiedzi sen. W nagrodę za wspaniałą zabawę, przedszkolaki otrzymały kruchy herbatnik ze słodkim miodkiem- bo w końcu wszystkie Misie wiedzą co najlepsze 😊


Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to bardzo ważna data w życiu każdego Polaka.  7 listopada w naszej szkole uroczyście uczciliśmy 106 rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu społeczność szkolna uczestniczyła w akademii przygotowanej przez uczniów klas: VI i VIII. Przedszkolaki na czele z Alicją i Basią zaśpiewały przepiękną piosenkę „11 listopada”. Stroje i szczerość wykonania tego otworu przez dzieci była niezwykle poruszająca. Specjalnie wykonane na tę okazję kotyliony i biało czerwone flagi dodawały im uroczystego charakteru. Obyśmy nigdy nie zapomnieli, tego co wybrzmiewa w słowach tej piosenki, a co zrobili nasi przodkowie: „Toczyli bitwy, sił nie szczędzili, byśmy dziś w wolnej Polsce żyli”. Doceniajmy to, zawsze.

„Dzielni ratownicy”,

Nauka wybranych zagadnień z zakresu pierwszej pomocy
oraz zdrowego trybu życia.

Każde dziecko pod wpływem różnych bajek i przygód superbohaterów marzy, aby zostać jednym z nich. Nic tak nie napawa dziecka dumą, jak posiadanie własnej super mocy, którą może być właśnie umiejętność ratowania drugiego człowieka. Dzisiaj dzięki uprzejmości naszej szkolnej pielęgniarki pani Magdaleny, nasze przedszkolaki przeszły kurs aby stać się SUPERBOHATERAMI. To my rodzice i dorośli mamy często opory i strach przed nauką udzielania pierwszej pomocy i ratowania w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Z badań przeprowadzonych w 2016r. wynika, że tylko 11% dorosłych osób w wieku 35-44 lat odpowiedziało „zdecydowanie tak”- że umiałoby udzielić pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. 

            Warto więc edukację prozdrowotną zacząć już od najmłodszych lat, tym samym nabywając odwagi, która kiedyś może uratować komuś życie.  Pani Madzia zrobiła nam ogromną niespodziankę, ponieważ na nasze spotkanie przyszła z Misiem Tedim. Jak się później okazało-  niezły gagatek z tego naszego pluszaka. Zajęcia rozpoczęły się od odkrycia magicznego pudełka, w którym znajdowały się różne ciekawe przedmioty. Dzieci z ogromną ciekawością słuchały i włączały się w rozmowę na temat zdrowego trybu życia. Kolorowe plansze, znane dzieciom atrybuty  pomogły przybliżyć to w jaki sposób należy ubierać się w czasie danej pory roku, co jeść a czego unikać, żeby być zdrowym, jak ważny jest sport w naszym życiu, a także co należy robić gdy źle się czujemy. Kulminacyjnym punktem naszego spotkania była historia misia Tediego. Bardzo rozbolał go brzuszek. Dzieci mierzyły mu gorączkę, sprawdzały wysokość ciśnienia tętniczego, poziom cukru, oglądały go wzdłuż i wszerz ale wszystko było w porządku. Okazało się, że winowajcą było łakomstwo Misia. Zjadł za dużo słodyczy i chipsów. Szymuś szybciutko dał mu syrop i ból brzuszka minął. Ale Misiu nadal nie był grzeczny…Tym razem nie założył kasku na głowę podczas jazdy rowerem czego konsekwencją w połączeniu z szybką jazdą, było złamanie sobie nogi, zwichnięcie ręki, obtarcie nosa i dużo siniaków. Przedszkolaki wspólnie z Panią Madzią opatrzyli pacjenta a ten obiecał, że postara się być ostrożny i to samo radzi naszym małym szkolnym SUPERBOHATEROM.

            Bardzo dziękujemy Pani Madzi za niezwykle ciekawą lekcję pierwszej pomocy, przybliżenie w przystępny i łatwy sposób zasad zdrowego i bezpiecznego trybu życia, a przede wszystkim przekonanie z tym niezwykłym uśmiechem na twarzy i życzliwością w oczach, że zawsze WARTO POMAGAĆ.  Dziękujemy.


Od ziarenka do bochenka.
Przedszkolaki pieką bułeczki maślane.

Cykl zajęć „ Od ziarenka do bochenka” towarzyszył nam w ubiegłym tygodniu zajęć szkolnych. Dzieci nie tylko dowiedziały  się, że  chleb jest symbolem ciężkiej pracy rolnika, młynarza i piekarza, ale poznały poszczególne etapy powstawania chleba. Dzięki filmom edukacyjnym i planszom demonstracyjnym dowiedziały się, że rolnik sieje i zbiera ziarna z pola, potem zawozi je do młyna. Młynarz miele zboże na mąkę, a piekarz wyrabia ciasto z maki soli, wody i drożdży. Chleb wypieka w gorącym piecu. Świeże pieczywo rozwozi się do sklepów, aby potem mogło trafić na nasz stół. Pieczenie chleba w dawnych czasach było bardzo trudnym zadaniem. Bochen chleba miał specjalne miejsce na stole. Przykrywano go białą serwetą. Szanowano też okruchy chleba, które zbierano i zjadano, bądź wrzucano do pieca.

Każdy z przedszkolaków mógł sam przekonać się jak wygląda mielenie zboża na mąkę, z której potem pieczony jest chleb, jak ze śmietany zrobić pyszne, żółciutkie masło, a co najważniejsze i najprzyjemniejsze dla dzieci- mogły spróbować pracy piekarza podczas warsztatów własnoręcznego formowania maślanych bułeczek a potem ich degustacji.


Przygotowujemy dynię w syropie-
Maluszki robią zapasy na zimę.

Jesień daje nam wiele darów, które zbierać możemy w sadach i ogrodach. Jednym z nich są zdrowe jabłka, gruszki, śliwki, które dzieci chętnie jedzą w różnej postaci.

 My zainteresowaliśmy się tym razem bliżej DYNIĄ. W czwartek 26 września przystąpiliśmy do działania. Maluszki przygotowały deski do krojenia, założyły fartuszki, usiadły do stolików i zaczęło się 😊  Nasze przedszkolaki postanowiły zrobić z niej pyszną konfiturę w syropie. Po umyciu rąk i owoców rozpoczęło się samodzielne krojenie i wkładanie owoców do słoików. Jeszcze tylko trochę cukru, trochę wody i syropy z kawałkami dyni prawie gotowe. Robienie tych przetworów okazało się świetną zabawą, a nasze dzieła w mroźne zimowe dni, przypomną nam z pewnością o hojności Pani Jesień.


Dzień Chłopaka

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu swojej najbliższej rodziny, przyjaciół a także także szkolnych kolegów i koleżanek. Jedną z takich uroczystości jest  „Dzień Chłopaka” przypadający 30 września.

Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców”, w grupach przedszkolnych, panie razem z dziewczynkami przygotowały ogromną pizzę z różnymi smacznymi składnikami i  przepyszne tosty. Medale oraz drobne pamiątkowe upominki będą z pewnością przypominały chłopcom, że są dla nas ważni. Nie zabrakło też uścisków, a nawet buziaków, jak tradycja tego wymaga. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Było oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi oraz żeby nigdy nie zabrakło im tego uroku osobistego, tak jak dzisiejszego dnia ( w muszkach i krawatach prezentowali się fantastycznie). 😊


„Cudaki, potworki i inne jesienne stworki”
-konkurs warzywno- owocowy w przedszkolu.

       Jesień, to niezwykle barwna pora roku. To czas, kiedy otaczająca nas przyroda pokazuje swoje kolorowe oblicza i zachęca do podziwiania jesiennych krajobrazów. Jesień, to także pora roku, która potrafi zainspirować i pobudzić dziecięcą wyobraźnie, o czym świadczą prace przynoszone przez naszych najmłodszych uczniów.

Tematem tegorocznego konkursu są „Cudaki, potworki i inne jesienne stworki” . Autorzy prac zatrzymali w nich jesienny nastrój, a z uwagi na to, że organizatorzy pozostawili uczestnikom pełną dowolność i swobodę twórczą, to prace są naprawdę niesamowite. Naszym celem było zapoznanie dzieci w nieco inny sposób z owocami i warzywami charakterystycznymi dla tej pory roku. Jednak to co stało się naszym najważniejszym sukcesem to radość dzieci, związana ze wspólnym wykonywaniem jesiennych stworków ze swoimi ukochanymi rodzicami. Wyniki już nie długo! Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej 😊


„Niech te jesienne dni będą utkane z uśmiechów, radości i szczęścia!” 

Przedszkolaki witają Panią Jesień!

Wrzesień przyszedł tak szybko. Nawet nie zauważyliśmy, jak zmieniły się leśne ścieżki, drzewa i liście. Jak zmieniły się nasze twarze, rozpalone gorącym słońcem. Zbliża się październik w cieniutkim szaliku i chłodem zaczyna dotykać naszych policzków. Nasze usta i dłonie coraz częściej sięgają po kubek ciepłej herbaty z miodem i cytryną. Zatrzymują się nasze myśli na chwilę…na parę chwil.

Jest coraz ciszej. Jest jakoś inaczej Jesienne długie wieczory to czas zadumy, planów i refleksji co było i co będzie. Opadające liście, świat skąpany w złocie i czerwieni nastraja nas nostalgicznie na tę wyjątkową porę roku. Przedszkolaki, postanowiły przywitać Panią Jesień.  23 września wybraliśmy się na jesienny piknik. Podczas spaceru obserwowaliśmy, czy Pani Jesień snuje już plany co do zmiany palety barw wokół naszej szkoły. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że wszystko jest na dobrej drodze, aby następna nasza wyprawa była połączona z zabawą w kolorowych liściach, w których będziemy mogli zanurkować jak borsuki.

Dzieci szukały w lesie darów Pani Jesień, rozpoznawały drzewa po liściach, korze i owocach. Był także czas na jesiennego berka i zaśpiewanie w kółeczku jesiennej piosenki.

Jesień to przepiękny czas, tylko od nas zależy z jakich nici przeżyć i emocji utkamy tegoroczne jesienne wspomnienia.


Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie!”
Rach, ciach, ciach, obereczka- już kapusty pełna beczka!”
czyli
Misie kiszą kapustę.

27 września, w piątek, nasze pracowite Misie, podjęły się wyzwania odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego kiszona kapusta jest kwaśna?”.

 W czasie zajęć pani zapoznała dzieci z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci dowiedziały się, iż kiszona kapusta, oprócz walorów smakowych, jest cennym źródłem wielu witamin. 
W pierwszej części zajęć dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę, oglądały na planszach starą szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem.
W drugiej części zajęć przedszkolaki  zapoznały się z etapami kiszenia kapusty oraz z przyprawami niezbędnymi do jej zakiszenia. Po przygotowaniu swoich stanowisk pracy, dzieci z zaciekawieniem patrzyły jak Pani szatkuje kapustę, a nawet samodzielnie próbowały ścierać drobne kawałki na małej tarce.     Każdy maluszek kisił kapustę w swoim własnym słoiczku, dokładnie ją ugniatając i posypując każdą warstwę odrobiną soli . Za dwa tygodnie sprawdzimy efekty naszej pracy 😊


Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem jest to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma także przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły zaraz po śniadaniu, a atrakcje, które na nich czekały były bardzo kolorowe i co ważne- ZDROWE.

Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w licznych konkursach. Czego owocem był medal „Super Przedszkolaka”. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Żeby zregenerować siły nasi najmłodsi uczniowie sięgnęli po pysznego, soczystego arbuza, babeczki marchewkowe, które samodzielnie dekorowały za pomocą bitej śmietany,  lukru i kolorowych posypek. To był bardzo gorący dzień, nie tylko przez piękną, już prawie jesienną pogodę, lecz zwłaszcza przez atmosferę panującą u nas w sali więc łyk orzeźwiającej lemoniady był idealnym jego  dopełnieniem .

Wszystkim Przedszkolakom życzymy dużo zdrówka, niekończących się pomysłów i uśmiechu od ucha do ucha 😊


Przedszkolny maraton świąteczny,
czyli nasze pracowite przedszkolaki przed świętami.

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu całego roku. To czas, kiedy jesteśmy razem ze swoimi bliskimi, cieszymy się wspólnie spędzonymi chwilami,  a ich wady i nasze oczywiście też schodzą na dalszy plan, ustępując poszukiwaniu w każdym obok choćby iskierki dobroci. Pyszny sernik ,pięknie polukrowane pierniki, kolorowo przybrana choinka czy idealny porządek w domu (nawet w pokoju dziecięcym)- to owoce pracowitych dni poprzedzających te piękne święta. Nasze przedszkolaki pod wodzą pani Magdaleny Kurek oraz Małgorzaty Dec (panie nie mają nic wspólnego z Gargamelem😊) , również zamieniły się w Pracusiów, rodem ze Smerfów, i podjęły wyzwanie „pokonania” świątecznego maratonu, który przedstawiał się następująco:

  1. Dzień 1- poniedziałek- pieczenie i lukrowanie pierniczków
  2. Dzień 2- wtorek- Ozdabianie drewnianych choineczek oraz sprzątanie i segregowanie przedszkolnych zabawek.
  3. Dzień 3- środa- Świąteczna sesja zdjęciowa.
  4. Dzień 4- czwartek- Pieczenie bożonarodzeniowych chałek dla rodziców.
  5. Dzień 5- piątek- Wspólne kolędowanie na szkolnej Wigilii.

Poniedziałek był bardzo pracowitym dniem, ponieważ już od samego rana ruszyła „ Fabryka pierników”. Dzieci w pięknych kucharskich czapkach przystąpiły do wykrawania z ciasta piernikowego różnych wzorów, następnie panie zaniosły ciastka do naszej szkolnej, magicznej kuchni, gdzie pod okiem pani Natalii nabrały pięknych rumieńców. Po wystudzeniu, dzieci samodzielnie lukrowały i ozdabiały swoje pierniczki. Podobnie było w przypadku chałek bożonarodzeniowych, z tym że w  tym wypadku przedszkolaki splatały z drożdżowego ciasta cudne warkocze, które po upieczeniu nabrały pięknych kształtów. Wystudzone, zostały zapakowane w gustowne opakowania i wręczone rodzicom. Nasze zuchy uwielbiają porządek więc z kolejnym zadaniem również nie było problemów- zabawki zostały posegregowane w mgnieniu oka, a i po ozdabianiu choineczek też nie było najmniejszego śladu. Jak to mówią, nie samym chlebem człowiek żyje, wiec znalazło się też coś dla ducha. Przedszkolaki w eleganckich,  świątecznych strojach pozowały do zdjęć, które później stały się ich prezentem pod szkolną choinką. Tradycji stało się zadość, gdy podczas wigilijnego kolędowania, nasi najmłodsi uczniowie, z ogromną radością i dziecięcą szczerością zaśpiewali „Gore Jezusowi” oraz „ Jezusa Narodzonego”.

Nasi Pracusie spisali się na medal! To był bardzo intensywny czas, bardzo pracowity, ale i dający ogromne pokłady satysfakcji i nadziei, że przyszły rok będzie równie radosny i owocny, mając tak zgraną, smerfną załogę!


Pluszowy miś- powiernik tajemnic,

Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, które ma na celu uczczenie jednej z najbardziej kultowych i ukochanych zabawek dzieciństwa – pluszowego misia. Obchodzony jest 25 listopada każdego roku. Chociaż nie ma jednoznacznych informacji na temat dokładnej daty powstania tego święta, wiadomo, że zyskało ono popularność na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Warto zauważyć, że święto to ma charakter międzynarodowy, co świadczy o ogromnej popularności pluszowych misiów na całym świecie. Pluszowe misie są jednymi z najbardziej kochanych przez dzieci zabawek. Dzieci często traktują swoje misie jako prawdziwych przyjaciół, z którymi mogą się bawić, rozmawiać i spędzać czas. Misie pełnią również rolę towarzyszy zabawy, uczestnicząc w różnych przygodach i wyobrażeniowych scenariuszach, które dzieci wymyślają. Dzięki temu, dzieci uczą się empatii, wyobraźni i umiejętności społecznych.

Do naszej szkoły również przybyły dwa duże misie, a raczej niedźwiadki, bo gabarytami znacznie odbiegały od standardowych zabawek. Nasi najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego były przeszczęśliwe, gdy mogły przytulić się do tak dużych maskotek ( w rękach trzymając swoje ulubione misie przyniesione z domu) i to w dodatku ożywionych 😊 Było mnóstwo misiowych zabaw, skocznych i wesołych piosenek, a także tego co wszystkie misie lubią najbardziej, czyli słodkości. Jeden z pluszaków był wyjątkowy. To Mimi- miś naszej pani Marioli, liczący już cztery dekady. Ile sekretów, myśli i słów usłyszał przez ten czas, wie tylko on…


WYCIECZKA DO ZATORLANDU
30.05.2023 rodzinna wycieczka
do Parku Rozrywki „Zatorland” w Zatorze.

 Dla rodziny nie ma nic cenniejszego niż razem spędzony czas. A jeśli jest on dodatkowo wypełniony radością i śmiechem, to dwa razy bardziej go doceniamy. W tym parku rozrywki każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie – są tutaj atrakcje dla dzieci, ale i dorosłych nie ominie dobra zabawa! Zatorland to nie tylko park zabaw dla małych dzieci, gdzie wyłącznie można spędzać czas na zjeżdżalniach czy kolejkach górskich. Osoby ceniące kontakt z przyrodą, spokojne przebywanie na łonie natury również mogą sobie u nas na to pozwolić. 20 hektarów zagospodarowania obszarów zieleni, w tym akwenu wodnego, pozwoliło nam stworzyć przestrzeń zarówno do ciekawej zabawy, ale i odpoczynku. Na mapie rodzinnych parków rozrywki w Polsce Zatorland to punkt obowiązkowy!

 Znajduje się tutaj 4 tematyczne parki rozrywki: Park Ruchomych Dinozaurów, Parki Mitologii, Park Owadów i Lunapark. Każdy z nich ma mnóstwo trakcji i zdecydowanie nie można się w nich nudzić, bo np. dinozaury w Parku Jurajskim są naprawdę gigantycznych rozmiarów, a największy z nich – Argentynozaur – mierzy aż 35 metrów długości i sięgałby piątego piętra. Lunapark natomiast posiada wiele atrakcji, na których dzieci wspólnie z rodzicami spędziły fantastycznie czas. Chyba każdy “zaliczył” : karuzele, strażaka, crazy raft, Merry-go-Round , Twist’n’Swing , plac zabaw. Huśtawki, bujanki, trampoliny i drabinki różnego rodzaju, kulkoland, w którym znajdują się tory przeszkód, zjeżdżanie w specjalnych tunelach, wspinaczka na poszczególne platformy, zjeżdżalnia, symulatory, salony gier, samochody, kino 5D, Wieża Drop’n’Twist.

 Wycieczka do Zatoru idealnie wkomponowała się w założenia kampanii “Postaw na rodzinę”, bo czy może być właśnie coś cenniejszego niż bycie ze swoim dzieckiem, tak na dłuższą chwilę, bez myślenia o przygotowaniu obiadu (obiad też zjedliśmy w Zatorze i był przepyszny, może nawet lepszy niż w domu ), praniu czy sprzątaniu. Ten dzień był tylko dla dziecka i jego rodziców, tylko dla nich. Z pewnością zaznaczamy ten punkt na mapie ogromnym, wykrzyknikiem i wrócimy tam za rok, a może wcześniej…


ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY W PRZEDSZKOLU

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie. Lubią ją zarówno dorośli jak i dzieci, dlatego w tym roku nasze przedszkole włączyło się w obchody Światowego Dnia Pizzy.  9 lutego podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się, z którego kraju pochodzi oraz z jakich składników można ją zrobić. Po części teoretycznej sala grupy „Żabki i Pszczółki” zamieniła się we włoską pizzerię. Dzieci umyły rączki i z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy. Na specjalnie przygotowanym stanowisku przedszkolaki wałkowały ciasto, wkładały go na blachę, smarowały sosem, układały wędliny, pieczarki, paprykę, kukurydzę posypywały serem. Była to ogromna frajda dla dzieci, bo  każde miało do wykonania określone zadanie.

Przygotowane pizze trafiły do szkolnej kuchni, zapach z piekarnika rozchodził się po całej szkole, a dzieci nie mogły się doczekać, kiedy będą mogły skosztować samodzielnie przygotowanego dania. Aż nadszedł ten moment. Mali kucharze doczekali się efektów swojej pracy. Mniam, mniam. Było fantastycznie i smacznie.  

“ Czy Basia będzie moją żoną?”

Andrzejki 2022.  Tak potrafią się bawić tylko w Przedszkolu!!!

Jak co roku, tak i w tym w naszej szkole 22 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci z oddziałów przedszkolnych.  Przygotowania do tego magicznego dnia trwały od samego rana, a nawet od popołudnia poprzedniego dnia. Wspaniała dekoracja, wróżby   i zaklęcia, których nie można zliczyć, a przede wszystkim uśmiech od ucha do ucha. To było to!

Temu wydarzeniu towarzyszyły skoczne piosenki, przy których nasi najmłodsi uczniowie pokazali, że nie jedna melodia im w duszy gra., a przy piosence “Żono moja..”, niejeden chłopiec wyprostował się, poprawił grzywkę i zalotnie uśmiechnął się do swoich koleżanek.  Wszystko to odbywało się przy wspaniale przygotowanym przez rodziców poczęstunku, za co z całego serca bardzo dziękujemy.   Przedszkolaki chętnie brały udział w magicznych zabawach, bez żadnego skrepowania, z całkowitą dziecięcą spontanicznością odkrywały kolejne karty i podnosiły kubeczki. A może coś kiedyś z dzisiejszych wróżb się spełni??? I to, że kiedyś będę lekarzem to już w przedszkolu moja Pani- Cyganka, mi wywróżyła. Uczmy się od dzieci tej wiary, tej nadziei, że jak tak wyszło we wróżbie to tak będzie.

MALINOWE EKSPERYMENTOWANIE,
czyli jak maluszki i starszaki przygotowują zapasy na zimę.

W naszym przedszkolu zrobiło się bardzo malinowo, zawsze było wyjątkowo słodko, ale teraz nie tylko buzie naszych najmłodszych uczniów były słodkie. Każdy z nich przyniósł do szkoły jabłuszka i malinki. Panie wychowawczynie, dokładnie opowiedziały co jest potrzebne do zrobienia pysznych dżemów. Wbrew pozorom nie było to takie trudne. Dzieci wrzuciły przyniesione owoce do dzbana, następnie dodały cukier a pani włączyła magicznego robota, który całe soczyste i dorodne owoce, zamienia w przepyszną jednolitą masę, idealną na kromeczkę chleba z masłem. Do tego zestawu tylko gorące mleczko lub kakao i zdrowe, a zarazem jak pożywne śniadanko lub kolacja gotowe. Dzieci z uśmiechami na twarzy zabrały pięknie zapakowane słoiczki do domu, żeby też mama i tato spróbowali co nie co, ale tylko co nieco, nie więcej. Życzymy smacznego i zapraszamy do ?zamykania? darów jesieni w słoiczkach.

Hanna Niewiadomska

Dżem

Mą spiżarnię na jesieni
W wielki hotel ktoś zamienił.
Na półeczkach jak w pokojach,
Śpią przetwory w nocnych strojach.

W starej szafce z boku stoi,
Pełen dżemu, szklany słoik.
A w nim cukrem przyprószone,
Śpią owoce rozmarzone.

Nos przytula do jabłuszka,
Pochrapując przez sen gruszka.
Delikatna zaś poziomka
Tuli buzię do małżonka.

Śpi żółciutka mirabelka,
Obok niej śliwka węgierka.
Oczy kleją się lubaszce,
Która leży przy truskawce.

Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu

W tym dniu szczególnym ? września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach: rodzinnych, państwowych, patriotycznych. Równie ważne w życiu małych dzieci jest także Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września.

W tym dniu dziewczynki wręczyły chłopcom upominki.

 „Przędzie z pajączkiem nić babiego lata…”,

czyli powitanie jesieni przez przedszkolaków.

Przedostatni piątek kończącego się miesiąca przywitał nas deszczową aurą, lecz z upływem dnia coraz piękniej zaczęło uśmiechać się do nas słoneczko.  Do naszego kraju przywitała Pani Jesień. Właśnie tak, 23 września pożegnaliśmy w naszym przedszkolu lato a przywitaliśmy kolejną przepiękną porę roku.  Przyniesie nam ona jeszcze z pewnością ciepłe, letnie promienie słońca, choć czasami przeplatane już z chłodniejszymi powiewami wiatru. Czeka ją dużo pracy, aby na dobre mogła się u NAS rozgościć i wszystko pozamieniać w barwne, malownicze krajobrazy. Jej siostra Wiosna jest cudowna, zielona i ciepła.  Brat Lato swym żarem rozpali nawet najbardziej zatwardziałego „zmarźlucha”, ale musimy przyznać, że Jesień też ma w sobie dużo uroku i wyjątkowości. Zanim jej druga siostra przyjedzie do Nas na saniach, nacieszmy się tym co nam przyniosła. Nacieszmy się darami, których nie sposób zliczyć. Dlatego też wybraliśmy się na jesienny spacer, w przepięknych jesiennych opaskach i strojach. Posadziliśmy w donicach obok szkoły cudowne wrzosy, które będą cieszyły nasze oczy przez długi, długi czas. Obserwowaliśmy, jak zmienia się przyroda, szukając jej oznak, zwłaszcza nici babiego lata, które wyglądały bajkowo.  Po powrocie do przedszkola, przy użyciu farb próbowaliśmy oddać nasze emocje i przeżycia po pierwszym jesiennym spacerze.

MD & MK

„Bezpieczna droga do przedszkola”- poznajemy zasady ruchu drogowego

         We wrześniu w naszym przedszkolu rozpoczął się cykl zajęć związanych z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego. Podczas rozmów oraz zabaw ruchowych przedszkolaki miały możliwość poznać zasady ruchu drogowego. W celu lepszego utrwalenia wiadomości dzieci wybrały się na pobliskie skrzyżowanie, aby odnaleźć znaki drogowe poznane na zajęciach. Uczyły się jak poprawnie przejść przez „zebrę”. Dzieci wykonywały prace plastyczne związane z ruchem drogowym tj. znaki drogowe, sygnalizatory świetlne, które wykorzystały podczas zajęć utrwalających zasady ruchu drogowego.

                                                                                                                            
                                                                                          M.D.,M.K.

Rok szkolny 2022/23

                        

Hej dzieci, jeśli chcecie, zobaczyć Smerfów świat….

czyli karnawałowe smerfowanie w poszukiwaniu skarbu.

Bal karnawałowy dla wszystkich przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Wybór stroju, maski i innych dodatków to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli tłusty czwartek był hucznie obchodzony i strój „Superbohatera” nieco się skurczył. Nasze dzieciaczki jak zawsze wyglądały przecudnie.  Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, strażaków, Spider-Mana, Batmana, – nie sposób zliczyć i wymienić ich wszystkich.

Tegoroczny bal był niejako misją, przygodą a nawet po części wyprawą….wyprawa w poszukiwaniu skarbu Smerfów.  Gargamel i Klakier chyba nigdy nie odpuszczą tym „małym, niebieskim stworkom”.  Tym razem przyczyną całego zamieszania była Smerfetka. Jak wiadomo stworzył ją sam Gargamel, gdyż miała być pułapka na Smerfy. Ona jednak nie chciała być złym smerfem i przeciwstawiła się złemu czarownikowi. Ta decyzja pociągnęła za sobą nie małe konsekwencje. Gargamel na każdym kroku im dokuczał i chciał koniecznie ugotować z nich pyszną niebieską zupkę.   Pewnego dnia Smerf Laluś znalazł mapę skarbu…ale tak był przejęty swoją nieskazitelną urodą i niepowtarzalnością, że ją zgubił… zgubił ten mały kawałek papieru z drogą do magicznego miejsca. Na szczęście Smerfetka podczas zbierania coś zauważyła. Tak!!! To była mapa skarbu. Postanowiła odwdzięczyć się Smerfom, za to że przyjęły ją do swojej wioski i samodzielnie odnaleźć skarb.

Nasze Przedszkolaki uwielbiają jednak pomagać, sprawia im to ogromną radość i tak też było tym razem. Zdołali odgadnąć pięć trudnych zagadek, po których musieli wykonać pięć równie trudnych zręcznościowych konkurencji. Dla naszych maluszków nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko udało się wykonać celująco. Poszczególne zadania wywoływały mnóstwo śmiechu i radości, więc o jakimkolwiek stresie nie było nawet mowy.  Dzieciaczki były „wykończone ” tańcem i zabawą ale tak przecież musi być w ostatni dzień karnawału . Punktem kulminacyjnym było oczywiście odnalezienie skarbu a było nim….ulubione jedzonko Smerfów, czyli…pudełeczka ze smerfnie pysznym popcornem. Każdy z przedszkolaczków otrzymał też piękną złotą koronę, jak na króla i królową balu przystało. Dziewczynkom wręczone zostały również smerfnie balonowe kwiatuszki a chłopcom magiczne, super smerfowe balonowe miecze.

Tłusty Czwartek – dzień, w którym większość z nas pozwala sobie na trochę większe spożycie kalorii. No dobrze, powiedzmy sobie szczerze, że to nie jest tylko TROCHĘ – Ale w końcu tłusty czwartek jest tylko raz w roku i trzeba to uczcić pysznym pączkiem z marmoladką albo faworkiem. Jak stara tradycja mówi, im więcej zjemy pączków tego dnia, tym większe szczęście czeka nas w nadchodzącym roku, a jak wiadomo, szczęściu trzeba wychodzić naprzeciw. Zwłaszcza tak słodkiemu szczęściu.

Wszelkie diety dziś na boku,
          Tłusty czwartek jest raz w roku!

Nasze przedszkolaczki również postanowiły własnoręcznie zmierzyć się z pieczeniem pączków. Myślę, że wyszło im to całkiem smakowicie. Samodzielnie kręciły piękne kuleczki a po upieczeniu posypywały cukrem pudrem. Na deser wypiły także pyszna gorącą czekoladę, przygotowaną pod czujnym okiem Pani Małgosi. Po dzisiejszym dniu możemy śmiało stwierdzić, że połączenie pączka i gorącej czekolady to najlepsze połączenie w tak mroźny i śnieżny dzień. A kalorie…kalorie spalimy raz dwa, chociażby 240 minutami snu pozbędziemy się zbędnych kcal po jednym pączku. Więc cóż, kto ma jeszcze coś w ?zanadrzu? to życzę smacznego i słodkich snów 🙂

H. N.

Mikołajki

przedszkolaki

Content | Menu | Access panel